CUSHINGOVA BOLEZEN (ECD) / CUSHINGOV SIDROM(ECS) PRI KONJIH
PPID je bolj znana kot Cushingova bolezen/sindrom pri konjih in je posledica hiperplazije pars intermedie hipofize. To ima za posledico prekomerno izločanje različnih zelo sorodnih peptidov, ki nastajajo iz pro-opiomelanokortina kot so: alfa-MSH, B-endorfin, CLIP in manjše količine ACTH. Ti intermediati imajo za posledico povečano izločanje kortizola iz skorje nadledvične žleze. Bolezen se pojavlja običajno pri starejših konjih (>15 let). Najočitnejši klinični znak je značilna dolga kodrasta dlaka (hirsutizem) in nenormalen vzorec izgubljanja dlake. Ostali pogosti klinični znaki vključujejo izgubo telesne teže, prerazporeditev telesne teže (povešen trebuh, izguba epaksialnega mišičevja, povečanje supraorbitalnega maščevja), letargija, laminitis, poliurija, polidipsija in hiperhidroza. Osnovni nivoji kortizola so običajno v mejah normale ali znižani, razen v primeru akutnega stresa, ki lahko nastane zaradi bolečine povzročene z napadom laminitisa. Koncentracije inzulina so pogosto povišane, vendar samo koncentracije inzulina niso zadosten dokaz za diagnozo ECSja. Merjenje koncentracije endogenega ACTH je zelo občutljiv test in ga lahko opravimo samostojno ali v kombinaciji z običajnim deksametazonskim testom, ki ga izvedemo preko noči ali kombiniranim TRH / preko-nočnim deksametazonskim testom.
Deksametazonski zaviralni test preko noči
- Odvzem osnovnega krvnega vzorca okoli 17 h.
- Iniciacija 0,04 mg/kg deksametazona i.m.
- Odvzem krvnega vzorca 20 ur kasneje
- Označite vzorce čitljivo in zahtevajte analizo kortizola
Interpretacija
Pri normalnih konjih deksametazon zavre koncentracije kortizola na raven pod 30 nmol/L, idealno na koncentracije <20nmol/L. Konji z visoko bazično koncentracijo (>150 nmol/L) običajno kažejo nižje zaviranje izločanje kortizola zato so vrednosti pod 40 nmol/L smatrajo kot normalne.
Pomembno: Normalnim konjem lahko izmerimo lažno pozitivne rezultate v primeru, da teste izvajajmo v jesenskih mesecih (avgust, september, oktober).
Kombinirani deksametazonski / TRH Stimulacijski test
Novejše študije so pokazale, da je ta test bolj občutljiv dinamičen test za diagnostiko PPID pri konjih.
- Odvzem osnovnega vzorca krvi.
- Injiciranje 0,04 mg/kg deksametazona i/v.
- Odvzem vzorca krvi 3 ure kasneje
- Takojšnja iniciacija 1,1 mg TRH i/v počasi v času 1 minute
- Odvzem dveh vzorcev krvi – 40 min in 19-21 (22-24 ur po deksametazonu) ur kasneje
- Označite vzorce čitljivo in zahtevajte analizo kortizola
Interpretacija
Normalne živali in živali z ECS kažejo znižanje glede na bazično vrednost po 3 urah (običajno >50%). 40 min po iniciaciji TRH normalni konji kažejo dodatno znižanje medtem, ko konji z ECS kažejo značilno povišanje kortizola (>50% glede na vzorec odvzet po 3 urah). Po 22 do 24 urah normalni konji znižajo vrednost kortizola pod 30 nmol/L medtem, ko pri konjih z ECS vrednost kortizola ostane povišana, običajno nad vrednostmi vzorca odvzetega po 3 urah.
Inzulin
Analiza inzulina pri bazičnem serumskem vzorcu je zelo uporabna saj z njo lahko zaznamo prisotnost periferne inzulinske rezistence. Koncentracije inzulina so običajno zelo visoke (>250 mU/mL) pri konjih z ECS. Koncentracije inzulina pri metabolnem sindromu pri konjih (EMS) so povišane vendar lahko znatno variirajo tekom dneva. Normalni konji in poniji imajo koncentracijo inzulina nižjo od 65 mU/mL.
ACTH
Pri konjih in ponijih se je eno-vzorčna analiza ACTH izkazala kot zelo občutljiva metoda za določanje ECS pri konjih. Vendar je potrebno poudarit, da če želimo doseči tako stopnjo diagnostične natančnosti, je potrebno zagotoviti natančno rokovanje z vzorcem. Normalne koncentracije ACTH variirajo tekom leta in so značilno povišane v jeseni (avgust, september, oktober). To dejstvo je potrebno upoštevati, ko interpretiramo rezultate z namenom diagnostike ECS. Zelo visoke vrednosti (>300 pg/mL) kljub temu nakazujejo na ECS in normalne vrednosti v jeseni (
Razmerje kortizol / kreatinin (CCR)
To je uporabna presejalna metoda za izločevanje ECS vendar je, zaradi vpliva drugih faktorjev (zlasti fizična aktivnost), ki lahko vplivajo na pozitiven rezultat, ne smemo uporabiti za diagnostiko ECS. Za analizo zberemo jutranji urin. Normalni konji imajo CCR nižji od 20x10-6.